سلامت

هر آنچه باید درباره ویروس جدید کرونا بدانید

ابتلا به ویروس کرونا در میان انواع حیوانات شایع است اما برخی گونه‌های آن مانند گونه کنونی می‌توانند به شکلی تکامل یابند که بدن انسان را نیز مبتلا کنند.

برای اولین بار در پایان ماه گذشته میلادی مقامات بهداشت چین، سازمان جهانی بهداشت را از کشف ویروس ناشناخته جدیدی در شهر ووهان مطلع کردند که علائمی شبیه به ذات‌الریه در بدن فرد ایجاد می‌کند.

ابتلا به ویروس کرونا در میان انواع حیوانات شایع است اما برخی گونه‌های آن مانند گونه کنونی می‌توانند به شکلی تکامل یابند که بدن انسان را نیز مبتلا کنند.

دانشمندان معتقدند ویروس جدید کرونا برای اولین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در یک بازار فروش غذاهای دریایی در شهر ووهان وارد بدن انسان شده و از آنجا به سایر مناطق انتشار یافته است.

نوع حیوانی که ویروس کرونا برای اولین بار از بدن آن به بدن انسان منتقل شده هنوز مشخص نیست. برخی محققان با توجه به کد ژنتیکی این ویروس، منشاء آن را مار و برخی دیگر منشاء آن را مانند بیماری سارس، خفاش اعلام کرده‌اند.

ویروس جدید کرونا از همان خانواده‌ای است که در سال ۲۰۰۲ باعث بیماری تنفسی سارس شد اما با وجود برخی شباهت‌ها، یک ویروس کاملا جدید محسوب می‌شود.

بیشتر افرادی که تاکنون در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند بالای ۵۰ سال سن داشته و از یک بیماری پنهان یا آشکار دیگر مثل بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت یا نارسایی سیستم ایمنی بدن رنج می‌برده‌اند.

این بیماری در حال حاضر تنها با تماس نزدیک بیمار با سایر افراد و از طریق عطسه و سرفه فردِ مبتلا منتقل می‌شود و سایر راههای انتقال هنوز ناشناخته است.

موارد ابتلا به ویروس کرونا تاکنون در چین، هنگ‌کنگ، ویتنام، تایلند، تایوان، کره جنوبی، نپال، ژاپن، سنگاپور، ماکائو، مالزی، استرالیا، فرانسه و آمریکا مشاهده شده است.

چین ۵۶ میلیون نفر را قرنطینه کرده است.

با افزایش افراد مبتلا به این ویروس تا کنون ۱۲۸۷ نفر که به این ویروس مبتلا شدند در قرطینه قرار گرفتند و به گفته ی مسئولان چین تا کنون ۴۱ نفر به خاطر این ویروس جان خود را از دست داده اند .

با گسترش ویروس کرونا در چین ، مقامات این کشور حوزه قرنطینه بهداشتی را در استان هوبئی افزایش دادند و در حال حاضر ۵۶ میلیون نفر در قرنطینه هستند .

این تمهیدات با این هدف صورت میگیرد که از گسترش این ویروس که نخستین بار در شهر ووهان مشاهده شد ، جلوگیری شود .

پنج شهر دیگر از استان هوبئی به ۱۳ شهر قبلی که در قرنطینه بودند اضافه شده اند و تمام وسایل حمل و نقل عمومی به این شهر ها متوقف شدند.

‏دولت چین اعلام کرده داروی کرونا رو ساخته و بزودی به صورت رایگان پخش میکند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن