سلامت

علائم بیماری ویروسی کرونا

علائم بیماری ویروسی کرونا چیست؟ باید بدانید که تمامی علائم به یک آنفولانزا یا سرماخوردگی شدید شباهت دارد. همین امر تشخیص ابتلا را دشوار می‌سازد. اما نشانه‌های • تب • سرفه‌های شدید • دشواری تنفس • تنگی نفس را باید مدنظر قرار دهید.

راه‌های انتقال ویروس چیست؟

طبق بررسی ها، در برخی موارد ابتلا انتقال بین افراد صورت گرفته است. اما انتقال اولیه بیماری از حیوان به انسان صورت گرفته است. این بیماری حدود ۲ هفته دوره‌ی نهفتگی یا کمون دارد. دوره‌ای که هنوز علائم بالینی آشکار نشده است، اما انتقال ویروس صورت می‌پذیرد. موارد زیر احتمال انتقال بین افراد آلوده و سالم را بالا می‌برد.
• از طریق ذرات موجود در هوا (سرفه و عطسه)
• تماس بدنی نزدیک (روبوسی، لمس بدن یا دست دادن)
• تماس دست با سطح آلوده به ویروس و لمس چشم ها، بینی یا دهان قبل از شستن دست‌ها
• موارد نادر از طریق آلودگی مدفوع

علائم بیماری ویروسی کرونا چیست؟

تمامی علائم به یک آنفولانزا یا سرماخوردگی شدید شباهت دارد. همین امر تشخیص ابتلا را دشوار می‌سازد. اما نشانه‌های زیر باید تحت پیگیری قرار بگیرد:
• تب
• سرفه‌های شدید
• دشواری تنفس
• تنگی نفس

درمانی برای کرونا ویروس جدید وجود دارد؟

هنوز هیچ درمان مشخصی برای کرونا ویروس جدید وجود ندارد و بهبودی بسیاری از افراد بصورت خودبخودی صورت گرفته است و بیشتر درمان‌ها به کاهش شدت علائم، استراحت مطلق و نوشیدن مایعات محدود بوده است.
هنوز واکسنی برای کرونا ویروس جدید وجود ندارد، اما محققان در کشور آمریکا خبر از طی کردن فاز‌های اولیه ساخت واکسن کرونا ویروس جدید داده اند.

بهترین نوع ماسک تایید شده برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا؟

در حال حاضر، استانداردترین و بهترین ماسک حفاظت تنفسی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس جدید، ماسک‌های فیلتر دار از نوع N. ۹۵، ۳ M. هستند.
علائم بیماری ویروسی کرونا

آیا کرونا ویروس جدید به ایران رسیده است؟

تاکنون هیچ موردی مبنی بر ابتلا به کرونا ویروس جدید در ایران گزارش نشده است. اما خطر ورود ویروس دور از انتظار نباید باشد. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت طی انتشار یک اطلاعیه اعلام کرد که در تمام پایانه‌های مرزی کشور به ویژه فرودگاه‌ها و بنادر بین‌المللی، پایگاه‌های مراقبت‌های بهداشتی مرزی با حضور تیم‌های متشکل از کارشناسان و متخصصان بهداشت و مبارزه با بیماری‌ها فعال هستند و با تجهیزات مناسب، هرگونه مورد مشکوک ورودی به کشور را تحت غربالگری و مراقبت‌های لازم قرار می‌دهند.

کرونا ویروس چیست؟

کرونا ویروس نام یک خانواده بزرگ ویروسی است که سویه‌های مختلف در آن قرار دارد و باعث بروز بیماری-های تنفسی در افراد می‌شود. ویروس سرما خوردگی معمولی نیز در این خانواده طبقه بندی می‌شود. پس بهتر است بدانید که تقریبا تمام افراد، حداقل یکبار در طول عمر خود با این ویروس مواجه شده اند. علائم بیماری از خفیف تا متوسط متغیر است و در برخی موارد باعث بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی همچون پنومونی و برونشیت می‌شود.

این ویروس در بین حیوانات سراسر جهان بسیار شایع است. کرونا ویروس‌ها به ندرت می‌توانند تکامل پیدا کرده و انسان را آلوده کنند. این اتفاق تاکنون در رابطه با کرونا ویروس سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و کرونا ویروس سندروم حاد تنفسی (SARS-CoV) رخ داده است که در جریان شیوع این ویروس‌ها در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۲ نزدیک به ۲۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

علائم بیماری ویروسی کرونا

کرونا ویروس جدید (۲۰۱۹-nCoV) از چه زمانی پدیدار شد؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) در تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ توسط مقامات چینی هشدار داد که مواردی شبیه ذات الریه و پنومونی در شهر ووهان (Wuhan) کشور چین به تایید رسیده است. شهری با ۱۱ میلیون جمعیت که در جنوب چین و در نزدیکی مرز تایوان و کره قرار گرفته است.

بیماران قرنطینه شدند تا منشا ویروس شناسایی شود و مشخص شد که بازار خرید و فروش حیوانات زنده در این شهر عامل گسترش این ویروس مرموز است. پس از آن، بازار تعطیل و ضد عفونی شد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن