سلامت

زن متخصص چینی، کاشف واکسن کرونا؟

به نقل از رسانه فارسی زبان؛ مقام‌های علوم درمانی چین گفته‌اند که برای تولید واکسن کرونا به حدود یک سال وقت نیاز است. اکنون یک زن کارشناس از گامی سرنوشت‌ساز در این راستا خبر داده است. هنوز از چندوچون این دستاورد علمی چیز زیادی روشن نیست.

بلای فراگیر کرونا از طریق رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی چین یک قهرمان پیدا کرده است: چن وای، دکتر ۵۴ ساله، متخصص در میکروب و ویروس‌شناسی که اکنون بیش از دو ماه است زندگی خود را وقف مبارزه با این بیماری خطرناک کرده است؛ ویروسی که نخست در استان ووهان کشف شد، به سرعت در چین شیوع یافت، بیش از ۹۰ هزار نفر را گرفتار کرد و بیش از سه هزار نفر را در سراسر چین به دام مرگ کشید.

اکنون ویروس در چین تا حدی تحت کنترل قرار گرفته، اما در کشورهایی مانند ایران، کره جنوبی و ایتالیا همچنان قربانی می‌گیرد. پزشکان و کارشناسان تأکید دارند که واکسن این بیماری مخوف باید هرچه زودتر تولید شود؛ به گفته محافل درمانی، تدارک و تولید واکسن حدود یک سال زمان خواهد برد.

در این میان از یک مرکز مطالعاتی چین خبری غافلگیرکننده منتشر شده است: چن وای، از کارشناسان مرکز درمانی ارتش که با تیم همکارانش، شامل چهار هزار کارشناس امور پزشکی و درمانی، به ووهان اعزام شده بود، از تولید واکسن کرونا در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

چن وای پیش از این در سال ۲۰۱۴ در تولید واکسن برای اپیدمی ابولا و در سال ۲۰۰۳ در عرضه واکسن بیماری سارس نقشی کلیدی داشته است.

این زن پژوهشگر در علوم شیمی تحصیل کرده و تحصیلات خود را تا مطالعات میکروبی و ژنتیک ادامه داده است. چن وای ازدواج کرده و به همراه همسرش در پکن زندگی می‌کند و پسری چهار ساله دارد.

شبکه خبری تلویزیون چین که در این باره گزارش داده، درباره چندوچون دستاوردهای تحقیقاتی چن وای در جهت تولید واکسن کرونا توضیح بیشتری نداد. بنابراین هنوز روشن نیست که گزارش رسمی تلویزیون از یک پژوهش علمی حقیقی خبر داده یا این نیز ترفند تازه‌ای از تبلیغات حزب کمونیست جمهوری خلق چین است.

پیش از این مقام‌های تحقیقاتی چین به یک مجله علمی گفته بودند که به این زودی نمی‌توان انتظار داشت که واکسن کرونا تولید و به بازار عرضه شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن