سبک زندگی
موضوعات داغ

روستای دره‌چرم ؛ نگین گمشده در خراسان جنوبی

دره چرم روستایی در دهستان میاندشت بخش مرکزی شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا ۷۰۰ نفر (در ۱۶۰ خانوار) بوده است.

روستای « دره چرم » با طول جغرافیایی 59 درجه و 54 دقیقه و عرض جغرافیایی 33 درجه و 7 دقیقه از توابع دهستان میاندشت بخش مرکزی شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی است.

روستای دره چرم روستای ییلاقی در خراسان جنوبی

فاصله روستای دره چرم تا مرکز شهرستان درمیان (شهر اسدیه) حدود 40 کیلومتر و تا مرکز استان خراسان جنوبی (شهر بیرجند) حدود 95 کیلومتر است.

با ۴ روستا هم مرز وهمسايه و دارای ۱۶۰ خانوار و ۷۰۰ نفر جمعيت مي‌باشد كه ازشمال با روستاي عرب زبان خلف ازجنوب روستاي نخاب از شرق روستاي بوته زيرگ واز غر ب باروستاي عرب زبان محمديه(چشمه شاه)همسايه ميباشد.

روستای دره چرم کوهستانی بوده و بنای خانه ها بر روی کوه ها و بلندی ها جلوه ی خاصی به این روستا بخشیده است.

روستای دره چرم ماسوله‌ی استان خراسان جنوبی

کالبد روستای دره‌چرم متأثر از ارتباطات پیچیده و ویژگی‌های اجتماعی و اقتصادی این زیستگاه کهن می‌باشد.

طبیعت مرتعی و کوهستانی و از سوی دیگر فرهنگ و تمدن خاصی که اولین نمایه کالبدی آن قرار گرفتن خانه‌ها در دره‌چرم است، طوری که با یک نگاه گویی پلکان‌های بزرگی از کوه به دره کشیده شده‌اند.

روستای دره چرم ماسوله‌‌ی استان خراسان جنوبی

هوای روستا در بهار بسیار مطبوع، تابستان گرم ولی قابل تحمل و زمستانی بسیار سرد دارد. به گفته اهالی روستا و بر اساس نقل قول قدیمی ترها، مردم این روستا عشایری بودند که در سالیان دور از روستای کلاته سلیمان منطقه عربخانه کوچ کردند و پس از گذر از منطقه فیض آباد، تک نمدی و … به روستای دره چرم رسیده اند و در این منطقه سکنی یافتند.

روستای دره چرم ماسوله‌‌ی استان خراسان جنوبی

مردم اين روستا عرب زبان اهل سنت وحنفي مذهب ميباشند. شغل مردم اين روستا كشاورزي ودامپروري ومحصول عمده ايشان زرشك ميباشد.

خشکسالی و کم آبی از جمله مشکلاتی است که اهالی این روستا با آن مواجهند و از این رو زنان روستا نیز با بافت جاجیم  وقالی در کنار مردان خود به اقتصاد خانواده کمک می کنند.

از جمله شاخصه های این روستا وجود «قنات دره چرم» است. طول این قنات ۱۵۰ متر است، تعداد ۵ میله چاه دارد و عمق مادرچاه این قنات ۷ متر می‌باشد. دبی این قنات ۴ لیتر بر ثانیه است و اراضی تحت کشت این قنات ۱۰ هکتار می‌‌باشد.

آرامگاه حضرت سلطان

در شمال روستای دره چرم واقع در جنب قنات روستا مکانی متبرک به نام آرامگاه حضرت سلطان وجوددارد.

این مکان مذهبی مورد توجه تمامی اهالی روستای سنی نشین دره چرم می باشد یعنی همه مردم به آن احترام خاصی قائل هستند.

آن‌طور که بزرگان روستا می‌گویند و آن‌ها از اجداد خود شنیده‌اند واین موضوع گوش به گوش ونسل به نسل گشته تابه مارسیده است می گویند حضرت سلطان برادر امام رضا(ع) می باشد.

طبق تحقیقات انجام شده این آرامگاه شجره نامه ای هم دارد که دردست اهالی روستا می باشد.

روستای دره چرم روستای ییلاقی در خراسان جنوبی

در کنار این آرامگاه سنگ‌هایی بسیار زیبا با شکل خاصی وجود دارند و به نام سنگ‌های چمدانی مشهور هستند که متاسفانه چندسال پیش بعضی از افراد سودجو خیالاتی به سرشان زده بود و یکی از این سنگ‌ها را ربوده‌اند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن